Historia powstania parku jest związana z pojawieniem się Zakonu Cystersów, który został sprowadzony do Oliwy w 1186 roku. Siedzibą Zakonu został zalesiony teren nad Potokiem Oliwskim, pomiędzy uczęszczanymi traktami z Gdańska. W miarę upływu czasu powstawały zabudowania klasztorne a wraz z nimi zagospodarowywano otoczenie w postaci ogrodów, alej, łąk, stawów umiejętnie wkomponowane w przestrzeń.W połowie XVI wieku otoczenie klasztoru w Oliwie zostało ukształtowane w typowy użytkowy ogród konwentualny. Opactwo wraz jego terenem przyległym, stało się interesującym miejscem odwiedzin oraz spotkań wielu wybitnych osobistości zarówno duchownych jak i świeckich, jak m.in. przebywał tu król Polski Zygmunt III Waza, król Władysław IV i Jan Kazimierz. Na terenie Opactwa został także zawarty w dniu 3 maja 1660 r. historyczny „Pokój Oliwski”, kończący ciągnące się kilkadziesiąt lat wojny polsko-szwedzkie. Park opacki stał się obiektem otwartym dla zwiedzających pod koniec XVIII w. o czym świadczą liczne pisane relacje.
Przez wieki park był rozbudowywany przez znamienitych ogrodników z całego świata. W 1924 roku park przeszedł pod zarząd miejski a pałacowi nadano funkcje muzealną.1 listopada 1946 roku powstała w parku Stacja Aklimatyzacji Roślin. W latach 1952-1956 założony został Ogród Botaniczny w1955 r. park otrzymał imię Adama Mickiewicza dla uczczenia 100 rocznicy śmierci wielkiego poety. W 1976 roku w przestrzeni parku wprowadzono Galerię Współczesnej Rzeźby Gdańskiej.
Park Oliwski w 1971 roku wpisany został do rejestru zabytków miasta Gdańska pod nr 1/71.
W 2001 r. poddano rewaloryzacji południowo-zachodnią część parku - dawny ogród użytkowy cysterskiego konwentu. Najmłodszą częścią parku jest fragment ogrodu botanicznego w stylu japońskim położony nad stawem w jego północno-wschodniej części .
Proszę czekać