Miejski Teatr Miniatura to jedyny teatr lalkowy w Trójmieście. Realizujemy repertuar dla całej rodziny, angażując utalentowanych twórców z Pomorza, całego kraju i zagranicy. Co roku wystawiamy blisko 300 spektakli, które ogląda ponad 55 tysięcy widzów. Powstają u nas przedstawienia zarówno na podstawie klasyki, jak i współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej dla widzów już od 1 roku życia. Miniatura podejmuje także działania nietypowe, jak np. produkcja detektywistycznego serialu teatralnego oraz działania mające na celu wyjście w przestrzeń publiczną miasta, m.in. spektakle plenerowe. Repertuar teatru dopełniają liczne wydarzenia towarzyszące premierom oraz powstające we współpracy z innymi instytucjami kultury, wydawnictwami i organizacjami pozarządowymi. Są to m.in. warsztaty rodzinne, spotkania otwarte, panele i debaty, kiermasze z książkami, festiwale lub przeglądy.
Przez 70 lat historii teatru lalkowego w Gdańsku tworzyło tu wiele wybitnych postaci polskiego i pomorskiego środowiska artystycznego, m.in. Ali Bunsch (scenograf, pierwszy dyrektor teatru), Natalia Gołębska (reżyserka, kierownik literacki teatru), Janina Jarzynówna-Sobczak (choreograf), Michał Zarzecki (reżyser, dyrektor artystyczny teatru), Alina i Jerzy Afanasjewowie (twórcy teatralni, autorzy bajek i scenariuszy), Piotr Tomaszuk (reżyser, dyrektor artystyczny teatru), Tadeusz Słobodzianek (dramaturg, kierownik literacki teatru). Wszystko zaczęło się w 1947 roku, kiedy na Wybrzeże przybył Wileński Teatr Lalek, rodzinny teatr specjalizujący się w marionetkach, prowadzony przez Olgę Totwen i jej dwie córki Ewę i Irenę. To one zapoczątkowały rozwój środowiska teatru lalkowego w Trójmieście - poza realizacją spektakli zbierały wokół siebie i kształciły artystów, którzy potem przez długie lata tworzyli zespół artystyczny Miniatury.
Do legendy teatru przeszły takie spektakle jak: „Bo w Mazurze taka dusza” (scen. i reż. Natalia Gołębska, lalki: Ali Bunsch), „Latający wiatrak” (scen. Alina i Jerzy Afanasjew, reż. Michał Zarzecki), „Ilja Muromiec” (adapt. Natalia Gołębska, reż. Michał Zarzecki, scenogr. Gizela Bachtin-Karłowska), „O Zwyrtale Muzykancie, czyli jak się stary góral” (scenogr. Adam Kilian), „Polowanie na lisa” S. Mrożka (reż. Piotr Tomaszuk, scenogr. Mikołaj Malesza), „Turlajgroszek” (scen. Piotr Tomaszuk, Tadeusz Słobodzianek, reż. Piotr Tomaszuk, scenogr. Mikołaj Malesza).
Miniatura to znakomity pomysł na wartościowe spędzenie czasu w gronie rodzinnym. To wspólna zabawa i refleksja dla dzieci i dorosłych.
Proszę czekać